Umění se přizpůsobit

Život jako takový, je jedna změna za druhou. Od prvního okamžiku, kdy spatříme světlo světa, je každý den něco jinak. Nic není stejné i když se nám to tak někdy může jevit.

Postupem času si ale začneme zvykat na „to stejné“ jako jsou lidé kolem nás, hračky, zábava, opakující se situace, každodenní povinnosti spojené se školkou, školou, zaměstnáním a rodinnou.

Stačí se jen podívat pár dnů nebo i týdnů zpětně, jak se vše strašně rychle mění. Změny se na nás valí každým dnem. Ale hlavně změny vnější. Na ty jsou, ať chceme nebo ne, navázané naše změny vnitřní. Naše emoce, pocity, vnímání.

I v Přírodě je každý den něco jinak. Kdo se přizpůsobí, přežije.

A v životě lidském je to podobně. I když úplně to až tak nesouvisí s přežít jako takovým, ale něco do sebe to má.

Máme totiž přirozeně očekávání.

O všem. O čemkoliv.

Každý den očekáváme, že to a to bude tak a tak. Dle naší předem danné představy. Takové o které si jsme jisti, že nám udělá dobře a díky níž budeme spokojeni a možná i šťastni.

A paradoxně největším problémem jsou pro nás ony nepředvídatelné a rychlé změny. Někdy  je můžeme předem ovlivnit, lépe řečeno jim předcházet a jindy jsou pro nás prostě neovlivnitelné. Nic s nima neuděláme a nezbývá nám než je přijmout a přizpůsobit se jim.

To je jedna možnost. Prostě to brát, že to tak je a hotovo.

Většinou se ale necháme vykolejit, ovlivnit svoje chování, projevy, pocity a vnímání. A celá dovolená může být ve vteřině v čudu.

Taky se tomu říká změna očekávání.

Jenom díky tomu, že nepřijmeme tu změnu počasí, kterou prostě ovlivnit nemůžeme, budeme celý pobyt na.raní na to, že nám nevyšlo počasí.

Ba co víc. Tu náladu si odvezeme domů a ještě pár dnů v ní budeme, dokud to všem okolo nesdělíme, jak je ten svět nespravedlivej, že zrovna nám něco nevyšlo.

Celý rok na tu dovolenou šetříme, těšíme se jako malý a pak bác a nedokážeme se přizpůsobit. A to jen zlomek z každodenních situací.

Vždyť je to tak jednoduché.

Řešit jen to, co dokážeme ovlivnit. Vnímat jen ten okamžik ve kterém se zrovna nacházíme.

Život je jenom tady a teď. Ne včera, ani ne zítra. Ne před minutou a ani ne za hodinu.

Jen teď a tady, kde je tělo. Ne mysl, ale tělo. To je Život.

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.