Proč nevýchova nefunguje.

Před pár lety způsobil na internetu revoluci projekt s malinko zavádějícím( ale určitě trefným) názvem Nevýchova.

Alespoň dle počtu lidí, co ho sledují a dle statistik jenž jsou(nebo byly) k dispozici lze Nevýchovu opravdu nazvat revoluční. A je to jenom dobře. Sleduju ho od samého začátku, kdy jsem měl obrovskou radost z toho, že někdo dostal odvahu jít s tím mezi lidi a z vlastní kůží na trh.

Už jsem ani moc nevěřil, že se takový přístup k výchově dětí dá vůbec naučit resp. se dá ho v nás zase najít. Protože mě osobně to přijde naprosto normální a přirozené, chovat se k sobě s porozuměním, s touhou a cílem druhého chápat, vnímat jeho požadavky, jeho postoje a jeho samotného jako osobnost. Je přeci slušnost brát druhého bez rozdílu věku a respektovat jeho nárok na vlastní názor a na pocit a i když s ním třeba v lecčems nesouhlasím, tak ho prostě respektovat.

O to složitější je, k tomu přistupovat když se vše týká vlastních dětí. To přiznávám, protože jsem dvojnásobným otcem. Vnímám to, ale často si kladu otázku proč někomu Nevýchova funguje a druhému ne. Otázkou je, co je na tom vlastně pravdy jestli to v některých rodinách funguje a v jiných ne, ale o tom asi někdo jiný a někde jinde.

Vycházím z vlastních zkušeností, ze situací které u nás doma zažíváme a které se třeba dozvím nebo přímo vidím u známých a okolí.

Nevýchova není o tom, že si zaplatím kurz a budu hned to, co se v něm naučím praktikovat doma na vlastních dětech.

Ad 1. se vše netýká jen vztahu s dítětem, ale také ke komukoliv jinému.

Ad 2. jde především o změnu vztahu k sobě samotnému.

Nevýchova je o změně.

Hlavně ve smyslu upřímnosti k sobě samotnému a tím pádem upřímnosti k okolí. Protože děti jsou našim zrcadlem a vždycky nám ukazují na čem bychom měli zapracovat, co změnit a jak vážně to všechno naše chování bereme.

Proto to jedněm nefunguje a druhým ano. Proto jestli nezměníme vztahy k sobě samotným, nebudeme se mít na prvním místě a nebudeme k sobě upřímní, nikdy se nezmění naše vztahy s okolím a našimi dětmi. Nikdy si nebudeme rozumět a vycházet spolu.

Změna je přirozenou součástí vývoje Přírody. My jsme bezpochyby její součástí a tak je potřeba se změnám přizpůsobovat. Jinak dlouho nepřežijeme.

Vše kolem nás je toho dnes a denně důkazem. Chceme měnit okolí, ostatní kolem sebe, ti zase nás.

Ale musíme prostě začít konat. Protože ještě nikdy nikdo nic nedokázal bez toho, aby pro to něco neudělal. Dělat ale neznamená myslet, mluvit, radit, ale vnímat, cítit, prožívat a hlavně ČIN.

Protože když si ho přečteš pozpátku, tak nám bez něho zůstane akorát NIČ.

A tak si na všem co kdy uděláme dejme ku.evsky záležet, protože nikdo jinej to za nás nikdy neudělá!

-Mira-

Komentáře

  • Web Hosting 10.04.2017 10:42

    To, ze mas doma pohodu je skvely a preju ti to, jsou vsak maminky, ktere to tak nemaji a pro ty je Nevychova idealni.

    • Mira Vymazal 13.05.2017 20:12

      Asi jo nebo spíš určitě. Je důležité, že ten kdo to doma nemá ideální našel třeba díky Nevýchově řešení. Podstatou mých příspěvků je na něco upozornit malinko jinak, dát tomu jiný úhel pohledu a konkrétně třeba u nevýchovy upozornit hlavně na to, že je to vše o nás rodičích, o vztahu k sobě samotným, o naší práci na našich partnerských vztazích, našem přístupu, našich změnách….díky za názor a ať se nám daří:-) M.

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.