Hudba do sluchátek při sportu. Jo nebo ne?

Nedávno jsem četl jeden zajímavý rozhovor o dopingu s profesorem MUDr. Liborem Vítkem z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Mimochodem doping je určitě také zajímavé téma na článek, ale o něm někdy jindy.

V tomto rozhovoru padla otázka na hemoglobin a celkové okysličování organismu a tkání sportovců. A co mě naprosto šokovalo byla odpověď již zmiňovaného pana doktora, že je jednoznačně prokázáno, že poslech hudby před sportovním výkonem zlepšuje ono okysličování tkání, zvyšuje fyzickou výkonnost a snížení spotřeby kyslíku v důsledku relaxačních a obecně zklidňujících účinků.

Pecka!

Uvádí tam příklad Michaela Phelpse, který to praktikoval 1-2 minuty pře startem třeba v Pekingu nebo v nedávno skončeném Riu.

Teď je otázkou, jestli to pomáhá před výkonem nebo i během něj. Když se totiž zaměřím na rekreační a amatérské sportovce, běžce, bruslaře, cyklisty a nebo i lidi na workoutových hřištích, tak drtivá většina má sluchátka.

Osobně si myslím, že to lidem spíše škodí. Odvádí to pozornost, nesoustředí se tak na samotné cvičení, zatěžované tělesné partie a zejména dýchání.

A třeba v loňském roce jenom tato vymoženost stála u nás na kyjovsku jednoho mladého cyklistu život. Neslyšel, byl moc zabraný do hudby a neuvědomil si, že je na vedlejší cestě.

Tomu, že to těsně před závodem může člověka nabudit bych věřil. Během výkonu jsem spíš proti. Vzpomínám si, že když jsem hrával fotbal, tak celou dobu než se šlo na plac hrála v kabině nejoblíbenější muzika a člověk se pak fakt na ten zápas těšil.

Nikomu to samozřejmě neberu. Každého věc, co si při sportu dělá. Důležité je, že vůbec sportujeme, hýbeme se a děláme něco pro sebe.

Sportu a aktivnímu životu zdar!

Hudba do sluchátek při sportu. Jo nebo ne?

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.